Öğrenci Koçluğu

Günümüzde eğitim alanındaki gelişmelerle birlikte bireylerin neler yapabildiğinden çok, neler yapabileceği düşünülmelidir.

Ortalama 16-17 yıl arasında bir eğitim sürecinden geçiyoruz. Bize dersler ile ilgili hemen her şey öğretildi. Ancak ne yazık ki çok önemli bir şey hiç öğretilmedi. Bizler “Öğrenmeyi Öğrenmedik”. Zihnimiz nasıl çalışır, dışarıdaki bilgiler hafızamıza nasıl yerleşir, nasıl odaklanırız, okuma en etkin nasıl olmalı ve benze şeyler ne yazık ki öğretilmedi.

Öğrenci koçluğu bu aşamada kullanılan teknik ve yöntemler ile bize destek olmaktadır. Öğrenci koçluğu seanslarında öğrenmeyi nasıl öğretmemiz gerektiği konusunda detaylı uygulamalarla dolu seanslar alıyorsunuz. 

Öğrenci Koçluğu Nedir? 

Öğrenci koçluğu öğrencilerin akademik hayatlarının yanı sıra sosyal hayatlarında da başarıya ulaşabilmeleri için gerek duygusal gerekse zihinsel ( öğrenme, hatırlama, soru çözme, dikkat, anlama, neden sonuç becerisini kullanma gibi) açıdan potansiyellerini en üst seviyede kullanmalarını sağlayan bir süreçtir. 

Öğrenci Koçluğu Sürecinde; Öğrenci koçu ile öğrenci birlikte işbirliği içinde başarıya doğru bir yolculuğuna çıkar. Bu yolculukta Öğrenci ile birlikte nihai hedef oluşturulur ve nihai hedefe ulaşma yoluculuğunda süreç hedefleri belirlenir. 

Öğrenci koçu; öğrencinin kendi hedeflediği noktaya odaklanmasını sağlar. Onu istediği başarıya taşır. Onun mevcut iç kaynaklarını keşfetmesini sağlar. Sınavlara hazırlık, özellikle SBS ve LGS – LYS’ye hazırlık süreci programlanarak yürütmesi gerekli bir süreçtir. Sınavlara hazırlanmak için sadece bilgi sahibi olmak yeterli değildir, öğrenci stres, korku ve endişe duygularıyla var olan bilgisine sınav esnasında ulaşamayabilir. 

Bu nedenle her öğrencinin sınava duygusal, zihinsel ve ruhsal açıdan hazırlanması ve bu sayede stres, korku, endişe gibi olumsuz duygulardan, yapamayacağım, başarısızım, yetersizim gibi olumsuz inanç sistemlerinden kurtulması gereklidir. Bu şekilde sınava hazırlanan öğrencinin (EQ) Duygusal Zeka’sı yükselecek var olan IQ’sunu en üst performansta kullanabilecektir. Öğrenci koçluğu çalışmalarında öğrencinin Duygusal Zekasını yükseltecek çalışmalar yapılmaktadır.